Metody rehabilitacji po złamaniu nogi

Klawiterapia w Łodzi – Zalety
30 lipca 2019
Terapia manualna w leczeniu bólu
Terapia manualna w leczeniu bólu
14 kwietnia 2020
rehabilitacja po złamaniu kościu udowej

Rehabilitacja po złamaniu nogi jest niezwykle ważna i pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności. Z jakich metod warto korzystać w tym przypadku? Które zabiegi dadzą pożądane efekty?

Terapia manualna i fizykoterapia

Jedną ze skuteczniejszych form masażu wykorzystywanego w leczeniu dolegliwości stawów i kręgosłupa jest terapia manualna. Polega ona na tym, że terapeuta poprzez uciskanie danych punktów na ciele pacjenta pomaga w przywróceniu równowagi mięśniowej. Pacjent odczuwa zatem ulgę, a specjalista dzięki dotarciu do bolesnych miejsc może wyeliminować źródła bólu.
Kolejną formą fizjoterapii, stosowaną także w trakcie rehabilitacji po złamaniu nogi, jest fizykoterapia. Cechuje się tym, że na organizm oddziałuje się za pomocą wielu bodźców fizycznych. Terapeuta korzysta przykładowo z pola magnetycznego, laseru, jonofrezy, ultradźwięków, fonoforezy, prądów tens, galwanizacji, diadynamiki, czy też elektrostymulacji.

Sprawdź: Terapia Manualna

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Złamanie kości udowej może dać szereg powikłań, którym można zapobiec stosując odpowiednie metody rehabilitacji. W tym przypadku także warto korzystać z fizykoterapii, oprócz tego pomocny będzie lekki masaż tkanek miękkich, który obniży napięcie oraz poprawi ich ukrwienie i odżywienie. Terapeuci zalecają stosowanie delikatnych ćwiczeń leczniczych, co pozwoli wzmocnić siłę mięśniową nogi.

Inne metody rehabilitacji

Po zdjęciu gipsu lekarz zaleca zazwyczaj stosowanie rehabilitacji ruchowej, która ma za zadanie rozruszać mięśnie nogi. Organizm powoli zaczyna przyzwyczajać się do pracy stawów, dążąc do przywrócenia całkowitego zakresu ruchu. Na tym etapie korzystać można także z różnorodnych metod fizjoterapii, takich jak np.:

– laseroterapii – korzystającej z promieniowanie laserowego o niskiej mocy,
– ultradźwięków – wykorzystujących zjawiska fizyczne,
– magnetoterapii – związanej z rehabilitacją za pomocą pola magnetycznego,
– krioterapii – cechującej się leczeniem za pomocą zimna,
– kinezyterapii – obejmującej leczenie ruchem za pomocą odpowiednich ćwiczeń fizycznych.
pinopresury – pozwalającej poradzić sobie z bólem i zmniejszającej napięcia mięśniowe.

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej jest bardzo ważnym aspektem, o którym warto pamiętać. Specjaliści pomogą nam dobrać kilka metod rehabilitacji, które będą najbardziej skuteczne. Każde z tych zabiegów są wykonywane przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy korzystają z nowoczesnych narzędzi i rozwiązań pozwalających szybko powrócić do sprawności fizycznej.