Terapia manualna w Łodzi

rehabilitacja z dojazdem przykład
Rehabilitacja z dojazdem
16 kwietnia 2019
Terapia manualna

Terapia manualna w Łodzi – Informacje

Terapia manualna, jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych. Znana była już w starożytnym Egipcie, gdzie przy jej pomocy leczono różnego rodzaju dysfunkcje ruchowe, a także choroby metaboliczne i o podłożu nerwowym. Jak w naszych czasach przebiega rehabilitacja przy pomocy metod terapii manualnej? W jakich przypadkach jest stosowany ten rodzaj terapii?

Czym jest terapia manualna?

Z terapią manualną mamy do czynienia w przypadku leczenia polegającego na odpowiednich chwytach i manipulacji manualnej mającej na celu wykrywanie i niwelowanie schorzeń w obrębie mięśni, więzadeł oraz stawów. Stosuje się ją w różnego rodzaju zaburzeniach czynności ruchu, takich jak:
– zmiany przeciążeniowe
– zaburzenie ruchowe związane ze zwyrodnieniami
– zmiany urazowe
– zablokowane stawy
– tak zwane nieprawidłowe ustawienie stawu
– dysfunkcje mięśni
– nieprawidłowa postawa ciała

Przykład terapii manualnej

Kiedy można stosować terapię manualną?

Terapia manualna może być stosowana w przypadku odwracalnych zmian chorobowych i dysfunkcji. Dlatego też bardzo ważne jest wczesne podjęcie jej i stosowanie zabiegów regularnie. Niestety nie jest ona skuteczna w przypadku utrwalonych zmian. Zwyrodnień nie można wyleczyć, ale można dzięki odpowiednio zastosowanym zbiegom terapii manualnej polepszyć stan chorego i leczyć zburzenia, jakie towarzyszą stanom zwyrodnieniowym.

Przebieg terapii

Pierwszym krokiem do zastosowania terapii manualnej, jest wywiad oraz badanie, które polega na określeniu zakresu ruchu, tak zwanej gry stawowej i siły mięśni. W trakcie badania ustalenie charakteru nieprawidłowości podlegających leczeniu. Nie ma ściśle określonych norm, dla wykonywania badania, należy się jedynie skupić na ogólnych zasadach wykonywania tego typu badań oraz na tym, by nie zaszkodzić pacjentowi.
W samej terapii stosuje się trzy podstawowe techniki – mobilizację, trakcję i manipulację. Zabiegi powinny być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje – zwłaszcza w przypadku techniki manipulacji. Można zdobyć je na specjalistycznym szkoleniu obejmującym różne metody z dziedziny terapii manualnej.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego zabiegu rehabilitacji za pomocą tego typu terapii, zapraszamy do zapoznania się z ofertą: Terapia manualna i kontaktu.